اخبار حوزه انرژی در اريبهشت سال 1397

تقسیم انرژی خورشیدی موجب افزایش انگیزه‌های سرمایه گذاری می‌شود

این سرمایه گذاری پیشگام یک مدل کسب و کار جدید با هدف پیشبرد و توسعه بیشتر تولید انرژی خورشیدی و بالاتر بردن انگیزه در تولید انرژی‌های خورشیدی می‌باشد.

تجدیدپذیر‌ها راه‌حل تشنگی خاورمیانه

موسسه منابع جهان (WRI) اعلام کرد با سوئیچ از تولید برق با استفاده از سوخت فسیلی که از آب استفاده می‌کند، به انرژی خورشیدی تجدیدپذیر می‌توان در مصرف آب صرفه جویی کرد.

250 میلیارد تومان تا تکمیل طرح فهام

برای این‌که بتوانیم به هدف تکمیل نصب کنتور هوشمند برای 450 هزار مشترک دیماندی و چاه‌های کشاورزی برسیم نیازمند 250 میلیارد تومان اعتبار هستیم

استارت توزیع لوازم کاهنده مصرف آب زده شد

در حال حاضر طرح توزیع لوازم کاهنده مصرف به صورت قسطی در استان اصفهان آغاز شده و استقبال خوبی نیز از سوی مشترکان برای دریافت این لوازم صورت گرفته است.

مصوبه ثابت ماندن هزینه خرید برق از بخش غیردولتی باطل شد

دیوان عدالت اداری بند یک مصوبه 263 هیأت تنظیم بازار برق ایران برخلاف قانون برنامه پنجم توسعه و دستورالعمل شورای اقتصاد تشخیص داد و باطل کرد.

ایران آماده افزایش صادرات گاز به عراق شد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: خط لوله جدید صادرات گاز ایران به عراق آماده بهره‌برداری شده است و بزودی به طور رسمی افتتاح می شود.

معادله دو سر باخت آمریکا در بازار جهانی نفت

سیاست های ایالات متحده در قبال ایران و ونزوئلا بازار جهانی نفت را به شدت تحت تاثیر قرار داده است به اعتقاد تحلیلگران ادامه این روند باعث ضرر آمریکا و منفعت رقبای آن می شود.

اتحادیه اروپا 873 میلیون یورو در زیرساخت های انرژی سرمایه گذاری می‌کند

این سرمایه گذاری به اتحادیه اروپا اجازه می دهد خطوط برق و لوله های گازرسانی را به روز نموده و آن ها را گسترش دهد تا بتواند انرژی را ارزان تر و ایمن تر به سرتاسر این قاره برساند.

وعده پرداخت کرایه با موبایل در تمام تاکسی‌های پایتخت

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران از اجرای سراسری طرح پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی از طریق تلفن همراه در نیمه نخست امسال خبر داد.

افزایش ۷۰ درصدی مصرف برق بعد از رایگان شدن انرژی مساجد

مشاور مدیرعامل شرکت توانیر گفت: همزمان با اجرای طرح رایگان شدن مصرف برق در مساجد، میزان مصرف انرژی ۷۰ درصد افزایش یافت.

راه اندازی سامانه امور مشترکان گاز

مدیر فناوری اطلاعات شرکت ملی گاز، از راه‌اندازی پورتال سامگ (سامانه امور مشترکان شرکت ملی گاز) تا سه ماه آینده با هدف کاهش مراجعات حضوری مشترکان خبر داد.

ظرفیت فراموش شده ای به نام «انرژی های تجدیدپذیر»

وزیر نیرو در حالی ظرفیت فعلی نیروگاه های تجدیدپذیر کشور را 527 مگاوات اعلام می کند که کارشناسان حوزه انرژی معتقدند در ایران توان تولید برق از طریق انرژی های نو تا 70 هزار مگاوات وجود دارد.

ایران چهارمین ذخایر نفت خام جهان را در اختیار دارد

آژانس اطلاعات انرژی آمریکا اعلان کرد که ایران دارای چهارمین ذخایر اثبات شده نفت خام و دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان است

مدیریت مصرف آب در پالایشگاه‌ها کلید خورد/کاهش تولیدات کم‌اهمیت

سخنگوی پالایشگاه اصفهان گفت: در صورت کاهش ۱۰ واحدی سهم آب این پالایشگاه، ناچار هستیم تولید محصولات کم اهمیت خود را کاهش داده یا متوقف کنیم.

مصرف انرژی در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است

مدیرکل انتقال و توزیع وزارت نیرو با بیان اینکه سالانه 136 میلیارد دلار در ایران انرژی مصرف می شود، این میزان را چهار برابر استاندارد جهانی اعلام کرد.

نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی در زاهدان افتتاح شد

زاهدان - ایرنا - نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی روز دوشنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و مسئولان سیستان و بلوچستان در منطقه سیادک زاهدان به بهره برداری رسید.

ایران و آلمان بر تهیه نقشه راه همکاری‌های بخش آب تاکیدکردند

وزرای دو کشور ضمن مرور همکاری‌های زیست محیطی، خواستار تهیه نقشه راه و تعیین استراتژی‌های همکاری ایران و آلمان در زمینه آب‌های مرزی و پروژ‌های مدیریت بخش آب از جمله در حوزه تصفیه فاضلاب شدند.

نقش ایران در بازسازی نیروگاه‌های سوریه

بازسازی و توسعه ظرفیت زیرساخت‌های اصلی سوریه، همچون آب و فاضلاب در حیطه این تفاهم‌نامه‌ها قرار دارد.

صادرات روزانه گاز ایران به بغداد 2 برابر می‌شود

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه نخستین سال صادرات گاز ایران به بغداد (عراق) روزهای پایانی خود را می‌گذراند، از افزایش حجم روزانه صادرات گاز به 14 میلیون مترمکعب در خردادماه خبر داد.

توهم گذر از کم آبی

کرج - ایرنا - بارش های بهاری گرچه بخش کوچکی از کمبودها را در منابع آبی جبران کرد اما این تصور که نزولات اخیر کشور را از حرکت به سمت خشکسالی نجات داده، نوعی توهم گذر از کم آبی محسوب می شود.

ایرانیان در صدر اسراف‌کارترین مردم جهان

اعداد و ارقام مربوط به میزان هدر دادن منابع در ایران به خوبی یکی از علل عدم توسعه واقعی و کیفی کشور را نشان می‌دهد

اتوبوس های هیدروژنی وارد جاده های چین شدند

اولین دسته از اتوبوس های هیدروژنی در شهر ووهان چین به تولید انبوه رسیدند.

سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است: چرا باید برجام حفظ شود؟

بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در سال‌های تحریم بیش از دولت و بخش عمومی متأثر از آثار تحریم بوده‌اند. باید دانست هیچ صنعتی بدون تعامل با اقتصاد جهانی امکان فعالیت ندارد.

رویترز: مشتریان نفتی ایران در اروپا به خرید ادامه می دهند

شرکت های نفتی اروپایی حتی با وجود تهدید آمریکا به اعمال تحریم های جدید، همچنان از ایران نفت خریداری می کنند.

خودکفایی در بخش خط لوله و مخابرات نفت به 80 درصد رسید

بیش از 80 درصد قطعات و تجهیزات طرح های مربوط به خطوط لوله و مخابرات نفت، ساخت داخل است.

ایران به جمع 10 کشور سازنده مخازن گاز مایع پالایشگاهی پیوست

با اینکه ایران در جمع 10 کشور دارنده دانش طراحی و ساخت مخازن گاز مایع (ال.پی.جی) قرار دارد، برخی برای تامین نیاز خود، به سراغ شرکت های خارجی می روند.

پارک انرژی امواج 10 مگاواتی در بالی، اندونزی

یک شرکت انرژی پاک فنلاندی قصد دارد یک پارک انرژی 10 مگاواتی در بالی بسازد.

14 بلوک نفتی، گزینه های جدید ایران برای جذب سرمایه گذار

وزارت نفت در حالی تابستان امسال 14 بلوک اکتشافی خود را به مناقصه می گذارد که بر این باور است 6 بلوک جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران خارجی دارد.

کشاورزان از برق رایگان برخوردار می شوند

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر اعلام کرد: اگر کشاورزان به میزان چهار ساعت در زمان اوج بار پمپ های آب خود را خاموش کنند، در 20 ساعت باقیمانده شبانه روز از برق رایگان برخوردار می شوند.

تامین برق مورد نیاز 150 هزار خانه با نیروگاه در دست ساخت در ولز

یک نیروگاه گاز سوز در حال ساخت در ولز می تواند برق مورد نیاز بیش از 150 هزار منزل را تامین نماید.

استرالیا 50 روز ذخایر انرژی دارد

متخصصان بخش انرژی استرالیا هشدار دادند: این کشور در تامین منابع انرژی بیشترین اتکا را به خاورمیانه دارد و اکنون نیز این منابع صرفا می تواند پاسخگوی 50 روز از نیازهای داخلی استرالیا باشد.

خروج از برجام با نفت 100 دلاری

تحلیلگران بازار انرژی اعتقاد دارند اکنون یکی از دلایل قیمت حدود 70 دلاری هر بشکه نفت سیاست های ضد برجامی «دونالد ترامپ» است؛

مهلت یک ماهه به سازمان برنامه برای ارسال طرح جامع انرژی کشور

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از مهلت یک ماهه کمیسیون انرژی مجلس به سازمان برنامه و بودجه برای ارسال طرح جامع انرژی کشور خبر داد.

کرواسی خواستار همکاری در بخش انرژی و عمرانی با ایران شد

معاون نخست وزیر کرواسی، تقویت همکاری ها با ایران در بخش انرژی، خدمات فنی و مهندسی، فرآورده های غذایی، دارو و طرح های عمرانی را خواستار شد

ولوو در حال آزمایش اتوبوس‌های مفصل‌دار برقی

شرکت خودروسازی ولوو هم‌اکنون در حال آزمایش اتوبوس‌های برقی و الکتریکی بسیار بزرگ و بلندی است که ظرفیت جابجایی ۱۳۵ مسافر را دارد.

گاز نیروگاه‌های مقیاس کوچک دوباره وصل شد

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: نیروگاه‌های مقیاس کوچک (CHP) دوباره از گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند، اما هنوز بدهی ۷۵ میلیارد تومانی آن‌ها به شرکت ملی گاز پرداخت نشده است.

وزیر نیرو:آب و برق به اندازه قیمت یک نان بربری گران شد

وزیر نیرو گفت: افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق روی قبوض مصرفی مردم برای هر خانواده در هر ماه به اندازه قیمت یک نان بربری است.

طرح انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه 53 درصد پیشرفت دارد

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه طرح انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه بیش از 53 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: تاکنون 14 هزار میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده است.

صنعت گاز، برگ برنده ایران مقابل فشارهای خارجی

صنعت گاز می تواند با تکیه بر توان داخلی و بدون اعتنا به فشارهای خارجی روند خود را ادامه دهد.

لزوم آموزش کودکان برای آشنایی با انرژی​های پایدار

مدیریت منابع گرانبهای زیست محیطی، یکی از بزرگترین و مهم ترین چالشهای پیش روی بشر امروزی به شمار میآید.

رسیدن قیمت نفت به ۳۰۰ دلار غیرممکن نیست

کی از مدیران صندوق های پوشش ریسک گفت، امتناع شرکت های انرژی از سرمایه گذاری در تولید نفت جدید بدان معناست که رسیدن نفت به رقم ۳۰۰ دلار در طی چند سال آینده «امر غیرممکنی نیست.»

مطالبه یارانه‌ای انبوه‌سازان

دنیای اقتصاد : انبوه‌سازان مسکن با اعلام یک مطالبه یارانه‌ای به وزیر راه و شهرسازی، خواستار پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت برای نوسازی بافت‌های فرسوده شهری شدند.

اسکاتلند در تولید انرژی های تجدیدپذیر رکورد زد

اسکاتلند در پی رکوردشکنی در تولید انرژی دوستدار محیط زیست در سال 2017 میلادی، موفق شد در تولید برق از تجدیدپذیرها، پیشروی جهان شود.

مشکل آب حل شدنی است

«مشکل کم آبی » در سال های اخیر یکی از چالشی ترین موضوعاتی است که به جهت درجه اهمیت و جایگاه اقتصادی آن بخش های متعددی را درگیر خود می کند ، مشکلی که برای حل آن راه حل های متعددی وجود دارد .

قیمت آب و برق هفت درصد افزایش یافت

هیات وزیران در مصوبه ای به وزارت نیرو اجازه داد متوسط تعرفه های آب وبرق را از ابتدای اردیبهشت ماه امسال بدون تغییر ساختار تعرفه ها، به میزان هفت درصد افزایش دهد.

توقف قراردادهای خرید برق مولدهای مقیاس کوچک/ بی برنامگی توانیر و سردرگمی سرمایه گذاران

تا اعلام نرخ خرید برق تضمینی مولد‌های مقیاس کوچک از سوی شورای اقتصاد از بستن قرارداد خرید تضمینی برق مولدهای مقیاس کوچک خودداری میشود.

سهم ۲۵.۵ درصدی تلفات در مصرف آب/بازسازی۷هزار کیلومتری خطوط در سال

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: میزان تلفات واقعی شبکه توزیع آب کشور ۱۳.۴، تلفات ظاهری ۱۰.۴ درصد و میزان مصارف مجاز بدون درآمد، ۱.۷ درصد است.

واقعیت هایی که باید درباره خشک ترین سال در نیم قرن اخیر بدانیم

مسئولان کشور بارها بر لزوم توجه به موضوع کم آبی در کشور تاکید کرده و شرایط منابع آب کشور را بحرانی دانسته اند اما این موضوع که امسال خشک ترین سال در نیم قرن اخیر نام گرفته، کمتر بیان شده است.

تصاویر/ جاده برقی با قابلیت شارژ خودرو‌ها در سوئد

دو کیلومتر از بزرگراهی در سوئد به فناوری ریل‌های آهن برقی با قابلیت شارژ خودرو‌های الکتریکی مجهز شده است.

۱۲۵ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک در سال ۹۷ در اصفهان به بهره برداری میرسد

محمدحسین روحانی گفت: ۱۴ نیروگاه مقیاس کوچک به ظرفیت ۱۲۵ مگاوات در حوزه تحت مدیریت شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در سال جاری به بهره برداری می رسد.

نصب تجهیزات کاهنده، مصرف آب را تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد

یک مقام مسئول، گفت: استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب نشان از کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی مصرف مشترکان دارد.

کمک1میلیون تومانی دولت برای تعویض کولرهای گازی قدیمی

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر از طرحی در وزارت نیرو خبر داد که بر اساس آن، کولرهای گازی نو و کم مصرف با حمایت مالی یک میلیون تومانی دولت جایگزین کولرهای گازی پنجره ای قدیمی می شود.

برجام تا زمانی که صادرات نفت بدون مشکل باشد، ادامه دارد

معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت گفت: تا زمانی که صادرات نفت بدون مشکل باشد، عواید حاصل از فروش آن را به راحتی دریافت کنیم، تامین پروژه ها انجام شود ، از نظر صنعت نفت «برجام» ادامه دارد.

مصرف برق در تابستان امسال باید 6هزار مگاوات کاهش یابد

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر، گفت: برای زمان اوج مصرف امسال، کاهش 6 هزار مگاوات برق برنامه ریزی و سهمیه هر کدام از شرکت های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق مشخص شده است.

اقدام پژوهشگاه نفت برای رفع چالش خوردگی درپالایشگاه‌های گاز/امضای قرارداد تجاری‌سازی 5 کاتالیست

امضای قرارداد برای رفع چالش خوردگی پالایشگاه‌های گاز از دیگر اقدامات این پژوهشگاه در این نمایشگاه است.

تهران و اسلام آباد بر حل مشکل انتقال گاز توافق کردند

روزنامه نیوز پاکستان اعلام کرد: تهران و اسلام آباد بر جست و جوی راه حل مناسب، برای تکمیل پروژه خط لوله گاز ایران - پاکستان موسوم به «آی - پی» توافق کردند.

خروج آمریکا از برجام منجر به افزایش بهای نفت می شود

گمانه زنی ها در مورد احتمال خروج واشنگتن از برجام منجر به افزایش یک تا سه درصدی بهای نفت شده است.

بحران آب و اشتغال؛ ۲ مسئله اصلی کشور در نشست مسئولان ارشد ۳ قوه

موضوع بحران آب و اشتغال به‌عنوان ۲ مسئله اصلی کشور در نشست روز گذشته مسئولان ارشد سه قوه مورد بررسی قرار گرفت.

قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر-چابهار امضا شد

هدف از امضای این قرارداد، احداث خط انتقال گاز با هدف گازرسانی به صنایع و جمعیت خانگی چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان است.

وزیر نیرو: باید با کم آبی سازگار شویم

باید با کم آبی سازگار شویم و برنامه های خود را متناسب با میزان آب موجود طراحی کنیم.

معاون آبفای کشور:در مدیریت منابع آبی نیازمند همکاری مردم هستیم

مدیریت منابع آبی را نیازمند همکاری مردم دانست و گفت: مردم با مصرف درست آب، می‌توانند تنش آبی تابستان امسال را به حداقل برسانند.

غلبه بر بحران کم آبی، نیازمند مشارکت ملی است

تابستان امسال 334 شهر با جمعیت حدود 35 میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار دارند.
کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به انجمن بهينه‌سازی مصرف انرژی ايران می‌باشد.