اخبار حوزه انرژی در مرداد سال 1394

چیت چیان: بحران آب در کشور جدی است

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: بحران آب در کشور جدی و پیچیده است اما حل آن امکان پذیر و نیازمند همکاری و همدلی قوای سه گانه و دستگاه های مختلف است.

پروژه های نفت و گاز ایران فرصت بزرگی برای او ام وی است

راینر سیله:ر گفت و گو با خبرگزاری رویترز اظهار کرد: همچنین شرکت او ام وی می تواند با فناوری های خود به توسعه میدان های نفت و گاز ایران کمک کند.

دورخیز هلدینگ خلیج فارس برای توسعه روابط بین الملل و روزآمد کردن فناوریها

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس گفت: با توجه به رفع تحریم ها باید خودمان را برای توسعه روابط بین الملل و روزآمد کردن تکنولوژی واحدهای زیر مجموع آماده کنیم.

بزرگترین پالایش کننده نفت قاره آسیا به همکاری با ایران می اندیشد

پکن - ایرنا - «ساینوپک» بزرگترین شرکت پالایش کننده چین و قاره آسیا اعلام کرد که قصد دارد همکاری های خود با ایران در زمینه انرژی را بیش از پیش گسترش دهد.

تاثیر لغو تحریم ها بر محیط زیست ایران

رفع تحریم ها و گسترش تعامل های بین المللی در نتیجه ی توافق هسته یی، امیدها نسبت به بهبود وضعیت محیط زیست ایران و کاهش چالش های برآمده از تنگناهای خارجی در این حوزه را افزایش داده است.

دومین دوره تربیت متخصصین اندازه گیری و صحه گذاری ایرانی در استان خراسان رضوی برگزار شد

این دوره ها بر مبنای الگوی آموزشی سازمان ارزیابی عملکرد (EVO) طراحی و در اختیار فعالان این حوزه قرار گرفته شده است.

راه اندازی رسمی سامانه طرح بزرگ ارتقا کارایی موتورخانه ها تا اوایل شهریور

سامانه به سما (طرح ارتقا کارایی موتورخانه ها) به آدرس www.behsama.ir تا ابتدای شهریور ماه به صورت رسمی راه اندازی خواهد شد.

تصویب آیین نامه اجرایی قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در هیئت دولت

هیئت وزیران آیین نامه اجرایی موضوع قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را با هدف توسعه و ترویج طرحهای افزایش کارآیی و بهبود مدیریت مصرف انرژی تصویب کرد.

رئیس پخش فرآورده‌های نفتی سبزوار خبر داد صرفه جویی ۲۰ میلیون لیتری بنزین در شهرستان سبزوار

رئیس شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه سبزوار گفت: با افزایش گرایش مردم سبزوار به استفاده از CNG حدود ۲۰ میلیون و ۲۴۶ هزار لیتر صرفه جویی در مصرف بنزین صورت گرفته است.

راهکارهای بخش خصوصی برای ورود به تجارت نفت

چگونگی ورود بخش خصوصی به تجارت و فروش نفت، ساز و کارهای بخش خصوصی برای سوآپ و نحوه حضور جدی تر فعالان اقتصادی در صادرات فرآورده های نفت و پتروشیمی در اتاق تهران مورد بررسی قرار گرفت.

استاندارد جدید مصرف سوخت خودروهای سنگین اجرایی می شود

مهدی نژاد با بیان این که استاندارد قبلی براساس حجم موتور بود، یادآور شد: استاندارد خودروهای سنگین پارسال بازنگری شد و ابهاماتی داشت که بهبود داده شد و استاندارد جدید براساس توان موتور تدوین شد.

تحقق صرفه جویی ٣٠ میلیارد ریالی در پالایشگاه هاشمی نژاد

تعمیرات اساسی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد با صرفه جویی ٣٠ میلیارد ریالی انجام شده است که نشان از تحقق اقتصاد مقاومتی در این شرکت دارد.

استفاده از برچسب انرژی در ساختمان گام مثبتی برای بهینه سازی مصرف انرژی

رئیس دانشکده معماری دانشگاه تهران استفاده از برچسب انرژی در ساختمان گام مثبتی در مسیر بهینه سازی مصرف انرژی است اما نمی‌توان آن را گام نهایی برای ذخیره‌سازی انرژی در کشور دانست.

ثبت ٥٣ میلیون لیتر صرفه جویی در مصرف بنزین با CNG در میاندوآب

مصرف گاز طبیعی فشرده (سی ان جی)، استفاده از بنزین منطقه میاندوآب را در چهار ماه نخست امسال ٥٣ میلیون لیتر کاهش داده است.

جهانگیری: کمبود آب و خشکسالی در کشور مساله ای جدی است

یکی از مسایل جدی کشور را کمبود آب و خشکسالی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر برخی از شهرهای کشور با مشکل جدی تامین آب روبرو هستند، کیفیت آب نیز از مشکلاتی است که به نگرانی ها در این زمینه افزوده است.

گفت و گوی مدیر پروژه ارتقا کارایی موتورخانه ها در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با ماهنامه زندگی سبز

اصلاح 600 هزار موتورخانه در ساختمانها و کاهش43میلیون تنی آلایندهها

هزینه های حمل و نقل ریلی با طرح توسعه آن رقابتی می شود

طرح توسعه راه آهن برای رقابتی شدن هزینه‌های بخش ریلی، افزایش سهم حمل‌ و ‌نقل بار و مسافر در این بخش و صرفه‌جویی سوخت هدفگذاری شده است.

سامانه پایش ناوگان دانش‌آموزی راه‌اندازی شد

کمپین حمل و نقل دانش آموزی با هدف افزایش امنیت سفر دانش آموزان، ایمنی بیشتر سرویس مدرسه و رفاه دانش‌آموزان و آرامش خاطر اولیا و مربیان برگزار و سامانه "پایش ناوگان دانش‌آموزی" راه‌اندازی شد.

مصرف انرژی ایران در ساختمان 2برابر میانگین جهانی است

رئیس سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان اینکه میزان مصرف انرژی در ساختمان‌های ایران دو برابر میانگین جهانی است، از ایجاد دفاتر خدمات انرژی برای کمک به مشکلات مردم در این بخش خبر داد.

کمک ١٥ درصدی به سرمایه گذاران طرحهای بهینه سازی مصرف سوخت

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بررسی طرحی جدید و با استفاده از یارانه سود تسهیلات می‌تواند به سرمایه‌گذاران طرحهای بهینه سازی که از بانک تسهیلات می‌گیرد تا سقف ١٥ درصد کمک کند.

همایش بهینه سازی و توسعه انرژی های تجدید پذیر در دانشگاه بوعلی سینای همدان برگزار شد

مهندس محمد میرازیی مدیر طرح ارتقا کارایی موتورخانه های شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با ارایه گزارش پاورپوینت به تشریح کامل طرح افزایش کارایی در 600 هزار موتورخانه سراسر کشورپرداخت.

باتصویب کارگروه بررسی ظرفیت مراکز اسقاط کشور: تعداد مراکز اسقاط خودرو افزایش می یابد

پس از بررسی نحوه پراکنش مراکز اسقاط و بازیافت وسایل نقلیه فرسوده در سطح کشور، افزایش مراکز اسقاط و بازیافت خودرو را تصویب شد.

کسب درآمد با سرمایه گذاری در طرح اندازه گیری و صحه گذاری

سرمایه گذاران طرحهای بهینه سازی انرژی با اخذ گواهینامه اندازه گیری و صحه گذاری از این شرکت می توانند کسب درآمد کنند.

با تعیین میانگین مصرف سوخت خودروها برنامه ریزی تولید محصولات خودروسازان تسهیل می شود

خودروسازان با تعیین استاندارد میانگین مصرف سوخت در سال ١٤٠٠ شرایط راحتتری برای برنامه ریزی تولید محصولات خود خواهند داشت.

مصرف انرژی باد، زمین گرمایی، خورشیدی، زیست توده و زباله در جهان ٤,٢ برابر شد

سهم مصرف انرژیهای تجدیدپذیر در جهان طی ده سال گذشته از ٠,٧٢ درصد به ٢.٤٥ درصد افزایش یافت.

انرژی خورشیدی یا نفت، انتخاب کنیم

اتمام ذخایر نفت و سوخت فسیلی در کشور امری اجتناب ناپذیر است، چند سال زودتر و یا دیرتر فرقی ندارد، مهم آمادگی برای مقابله با این موضوع و استفاده از انرژی های جایگزین است.

زنگنه: می توانیم ظرفیت تولید نفت را در کمتر از یک هفته 500 هزار بشکه افزایش دهیم

تولید نفت در کشور پس از رفع تحریم ها می تواند در یک هفته به میزان 500 هزار بشکه افزایش یابد و این رقم در یک ماه بعد، به بیش از یک میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

کاهش سطح منابع آبی، دلیل قطعی های اخیر در شهر بندرعباس است

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان دلیل قطعی های اخیر آب در شهر بندرعباس را کاهش سطح منابع آبی عنوان کرد.

دخالت انسانی علت اصلی خشک شدن تالاب ها/خشکی 50 تا 90 درصدی 40 تالاب

معاون امور تالاب ها و پارک های ملی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت:دخالت های انسانی علت اصلی خشک شدن تالاب های کشور است که خشکسالی نیز مزید بر علت است.

شروع دوره‌های آموزشی اندازه‌گیری و صحه‌گذاری(M&V)

​به لطف خدا و همت دوستان اولین دوره آموزشی اندازه‌گیری و صحه‌گذاری با حضور 25 نفر از کارشناسان انرژی کشور در روزهای 10، 11 و 12 مرداد برگزار می‌شود.

20درصد از منابع آب از بین رفته است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت:20درصد از منابع آب تجدید پذیر از بین رفته است.

روسیه نرخ گاز صادراتی به ترکیه را کاهش داد

یک شبکه خبری ترکیه روز جمعه به نقل از الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گزارش داد که این کشور نرخ گاز صادراتی به ترکیه را به میزان 10.25 درصد کاهش داده است. ترکیه خواهان تعدیل 15 درصدی بود.

تقویت ارزش دلار قیمت نفت را کاهش داد

قیمت جهانی نفت خام که روز چهارشنبه در واکنش به افت غیرمنتظره ذخیره سازی های نفت خام آمریکا، با رشد روبرو شده بود، در پایان معاملات دیروز (پنجشنبه) تحت تاثیر افزایش ارزش دلار، کاهش یافت.

کارگروه بهینه سازی مصرف و مدیریت انرژی در استانها تشکیل می شود

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با هدف کاهش ٥٠ درصدی شدت مصرف انرژی کشور و استفاده از ظرفیت هر استان با همکاری استانداریها، کارگروه بهینه سازی مصرف سوخت و مدیریت انرژی تشکیل می دهد.

کاهش ١٥ درصدی مصرف گاز با تنظیم هوا و سوخت مشعل موتورخانه

تنظیم هوا و سوخت مشعل موتورخانه منجر به کاهش ١٥ درصدی مصرف سوخت در این واحدها می شود.

چهار ماهه امسال ثبت شد ٧٣ درصد کاهش مصرف نفت کوره استان مرکزی

مصرف نفت کوره (مازوت) غیر نیروگاهی استان مرکزی (منطقه اراک) در چهارماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ٧٣ درصد کاهش داشته است.

با تصویب طرحهای جدید بهینه سازی محقق می شود ٣٣٠ میلیارد دلار صرفه جویی در مصرف انرژی

پیش بینی می شود با تصویب طرحهای جدید این شرکت در امسال، بتوان برای ١٦٥ میلیارد دلار صرفه جویی انرژی دیگر نیز برنامه ریزی کرد.

طراحی ٧ نوع سند حقوقی و قراردادی برای اجرای طرح افزایش کارایی موتورخانه ها

مدیر پروژه افزایش کارایی موتورخانه ها در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از طراحی ٧ نوع سند حقوقی و قراردادی برای اجرای طرح افزایش کارایی ٦٠٠ هزار موتورخانه موجود در کشور خبر داد.

صندوق بین المللی پول خبر داد کاهش ۱۰ میلیارد دلاری پرداخت یارانه انرژی در ایران

صندوق بین المللی پول اعلام کرد یارانه پرداختی دولت ایران برای مصرف انرژی طی دو سال گذشته نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته و به ۱۰۸ میلیارد دلار رسیده است.

با تصویب هیات وزیران ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت به وزارت راه آمد

هیات وزیران با انتزاع ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت از نهاد ریاست جمهوری و انتقال آن به وزارت راه و شهرسازی موافقت کرد.

مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران: 37 تاقدیس نفت و گاز در گلستان شناسایی شد

گرگان - ایرنا - مدیر اکتشاف و عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران گفت: 37 تاقدیس نفتی و گازی در استان گلستان شناسایی شده و اکنون در مرحله کنترل، ارزیابی و بررسی های نهایی است.

مدیرعامل شرکت نفت خزرایران: حفاری اکتشافی چاه نفت و گاز درگلستان آغازمی شود

گرگان - ایرنا - مدیرعامل شرکت نفت خزر ایران گفت: حفاری اکتشافی چاه نفت و گاز در منطقه `صوفیکم` از توابع استان گلستان از مهر ماه سال جاری آغاز می شود.

دولت برق تولیدی از انرژی خورشیدی را به قیمت مناسب خریداری کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: پرداخت تسهیلات برای احداث نیروگاه و خرید برق تولید شده از انرژی خورشیدی به قیمت مناسب، بخش خصوصی را تشویق به فعالیت بیشتر در این زمینه می کند.

معاون وزیر: فعالیت صنعت نفت متمرکز در شمال و شمال شرق کشور است

با بررسی و جمع بندی های صورت گرفته و استفاده از نظرات کارشناسان خبره در خصوص ذخایر و ظرفیت تولید مرزهای شمالی و شمال شرق کشور، فعالیت صنعت نفت در این مناطق متمرکز است.

20 درصد سهام شرکت های توزیع نیروی برق واگذار می شود

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: ارزیابی اموال شرکت های توزیع نیروی برق به منظور واگذاری 20 درصدی سهام این مجموعه در یک بازه زمانی یک ماهه از سوی سازمان خصوصی سازی انجام می شود.

صرفه جویی ٣٥ میلیارد مترمکعبی مصرف گاز و خلق ٣٣ هزار فرصت شغلی

اجرای کامل طرح افزایش کارایی موتورخانه ها ٣٥ میلیارد مترمکعب صرفه جویی به دنبال دارد، این میزان صرفه جویی معادل ٣,٥ سال گاز صادراتی به ترکیه است.

تلاش حدود ٤ هزار نفر ساعت برای کاهش شدت انرژی

مدیر برنامه ریزی و سیستمها در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از ثبت ٣٨٠١ نفرساعت برای تکمیل زیرساختهای طرح افزایش کارایی موتورخانه ها خبر داد.

پیش بینی جدید از قیمت نفت تا 2 سال آینده

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) پیش بینی کرد که قیمت های جهانی نفت خام ظرف ٢ سال آینده در سطح ٦٥ تا ٧٥ دلار برای هر بشکه باقی می ماند.

تعویق طرح های 200میلیارددلاری غول های نفتی جهان

لندن - ایرنا- روزنامه فایننشال تایمز روز دوشنبه نوشت برخی از شرکت های بزرگ نفتی جهان به دنبال کاهش مجدد بهای نفت خام، اجرای برخی از طرح های جدید خود را به ارزش 200 میلیارد دلار، به تعویق انداخته اند.

سامانه انتقال آب سد آزاد به سد قشلاق سنندج به بهره برداری رسید

سنندج - ایرنا - همزمان با سفر رییس جمهوری به استان کردستان، خط اضطراری انتقال آب سد آزاد به سد قشلاق (وحدت) به منظور تامین آب شرب شهر سنندج امروز یکشنبه به بهره برداری رسید.

با بیشترین بازدهی با کمترین هزینه سیستم مدیریت انرژی در شرکتهای نفتی پیاده می شود

برنامه های مدیریتی بیشترین بازدهی را با کمترین هزینه در کاهش شدت انرژی دارند.

امارات از ماه آینده میلادی، یارانه بنزین را قطع می کند

تهران - ایرنا - از یکم ماه اوت قیمت های جدید بنزین در امارات عربی متحده اعمال می شود، این قیمت ها با سطح نرخ های جهانی برای این فرآورده هماهنگ خواهد بود.

تشویق مردم برای دود کردن هرچه سریعتر 1.3 میلیارد لیتر بنزین در فصل تابستان

ه جای تعیین ضرب الاجل برای مصرف بنزین 700 تومانی تا پایان شهریور ماه که باعث اوج گیری مصرف بنزین شده بهتر بود که با ارایه مشوق هایی مردم را به صرفه جویی ترغیب می کردیم.

همایش استماع نظرات و پیشنهادات طرح ارتقا کارایی موتورخانه ها

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت فردا برگزار می کند همایش استماع نظرات و پیشنهادات طرح ارتقاءکارایی موتورخانه ها با حضور بیش از 300 نفر از صاحبنظران و فعالان بخش خصوصی

نقش اندازه‌گیری و صحّه‌گذاری در طرح ارتقاء کارایی 600 هزار موتورخانه

طرح‌های بیع متقابل با هدف سرمایه‌گذاری در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی در چارچوب بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال 1393 و از سال 1394 به صورت یک مکانیزم دائمی تحت عنوان بند 12 قانون رفع موانع تولید، مطرح شد

افزایش سهم سوختهای زیستی در تامین انرژی جهان

سهم مصرف سوختهای زیستی از مجموع کل انرژی مصرفی تولید شده از منابع مختلف در جهان، در سالهای ٢٠٠٤ تا پایان ٢٠١٤ از ٠,١٦ درصد به ٠.٥٥ درصد افزایش یافته است.

ظرفیت ٦٠٠ میلیارد دلاری صنعت نفت ایران برای سرمایه گذاری خارجی

بررسی میزان سرمایه گذاری خارجی مورد نیاز برای توسعه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و همچنین لزوم کاهش ٥٠ درصدی شدت انرژی در ایران نشان دهنده نیاز بیش از ٦٠٠ میلیارد دلاری در این بخش است.

تا ٢ ماه آینده بازنگری استاندارد مصرف سوخت خودروهای سبک نهایی می شود

استانداردهای مصرف سوخت خودروهای سبک بنزینی تاکنون سه بار بازنگری شده و کمیته های کارشناسی بازنگری نهایی در حال تشکیل است و امیدواریم تا ٢ ماه آینده نهایی شود.

با استفاده از حلال پارسی سول محقق می شود صرفه جویی و بهره وری اقتصادی در واحدهای پالایشی

استفاده از دانش فنی پارسی سول در واحدهای پالایشی در کاهش مصرف انرژی، پایین آمدن حجم تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری نقش بسزایی دارد.

وزارت نیرو: کاهش 14 درصدی مصرف برق دستگاه ها در طرح `ساعت تهران`

اجرای طرح نمادین `ساعت تهران` در روزهای بیستم و بیست ودوم تیرماه جاری که از ساعت 13 تا 15 برای اداره های پایتخت به اجرا درآمد، موجب کاهش 14 درصدی مصرف برق شد.

صرفه جویی ٥,٢ میلیارد دلاری با اصلاح موتورخانه های کشور

با اجرای این طرح در طول عمر ١٠ ساله آن، ٥,٢ میلیارد دلار صرفه جویی انرژی انجام می شود.

طرح اندازه گیری و صحه گذاری افزایش کارایی موتورخانه های کشور

این طرح با استفاده از معتبرترین پروتکل بین المللی IPMVP تهیه شده است.

کاهش ٢٠ درصدی مصرف گاز صنایع قم با اصلاح الگوی مصرف

مشترکان صنعتی و عمده استان قم در سه ماه امسال بیش از ٤٩ میلیون مترمکعب گاز مصرف کرده اند.

با استفاده از ذخایر اثبات شده اورانیوم امکانپذیر می شود تامین انرژی مورد نیاز ٢٠٠ سال جهان

در حال حاضر توانایی تولید انرژی از ذخایر اثبات شده اورانیوم از مجموع ذخایر نفت و گاز جهان و همچنین ذغال سنگ جهان نیز بیشتر است که می تواند بیش از ٢٠٠ سال انرژی مورد نیاز جهان را تأمین کند.

با اجرای طرحهای بهینه سازی محقق می شود کاهش ٥٠ درصدی مصرف گاز گرمکنهای ایستگاههای تقلیل فشار

ایستگاههای تقلیل فشار گاز سالانه ٢٥٠ میلیون مترمکعب گاز مصرف می کنند که با اجرای طرحهای بهینه سازی امکان کاهش این مقدار تا ٥٠ درصد وجود دارد.

دوره تخصصی بین المللی استراتژی و مدیریت پروژه‌های انرژی افتتاح شد

دوره تخصصی بین‌المللی استراتژی و مدیریت پروژه‌های انرژی، با حضور مدیران ارشد وزارت نفت و نماینده دانشگاه گرونوبل فرانسه، امروز به صورت رسمی افتتاح شد.
کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به انجمن بهينه‌سازی مصرف انرژی ايران می‌باشد.